Bezpłatne leki dla dzieci – pełna lista produktów z poradnikiem

Bezpłatne leki dla dzieci – pełna lista produktów z poradnikiem
Autor Bartosz Strzępek
Bartosz Strzępek23.05.2024 | 6 min.

Bezpłatne leki dla dzieci to ogólnopolski program refundacji leków dla najmłodszych obywateli. Dzięki niemu rodzice mogą otrzymać określone leki całkowicie za darmo dla swoich pociech. W tym obszernym poradniku przedstawiamy pełną listę produktów objętych programem, wyjaśniamy kto może z niego skorzystać i jak właściwie to zrobić. Poznasz również typowe przeszkody i dowiemy się, co może zmienić się w przyszłości.

Kluczowe wnioski:
 • Dzięki programowi bezpłatnych leków dla dzieci, rodzice mogą oszczędzić sporo pieniędzy na leki dla swoich pociech.
 • Skorzystanie z programu jest całkiem proste, ale należy spełnić określone warunki.
 • Lista bezpłatnych leków jest dość obszerna i obejmuje popularne preparaty.
 • Czasem zdarzają się problemy z otrzymaniem bezpłatnych leków, ale warto się o nie upominać.
 • W przyszłości lista bezpłatnych leków może się wydłużyć, co zwiększy oszczędności dla rodziców.

Jakie leki są bezpłatne dla dzieci w Polsce?

Rząd polski wprowadził specjalny program refundacji leków przeznaczony dla najmłodszych obywateli. Dzięki temu rodzice nie muszą płacić za wiele powszechnie stosowanych preparatów dla dzieci. Lista bezpłatnych leków dla dzieci obejmuje różne kategorie - od syropów przeciwbólowych, przez krople na kaszel, aż po niektóre antybiotyki i leki na choroby przewlekłe.

To ogromna ulga dla kieszeni rodziców, szczególnie tych z dziećmi często chorującymi lub zmagającymi się z poważniejszymi dolegliwościami. Bez tego wsparcia państwa, wiele rodzin mogłoby mieć problemy ze sfinansowaniem niezbędnej terapii dla swoich pociech.

Jednocześnie lista darmowych leków dla dzieci jest regularnie aktualizowana, więc z roku na rok objętych nią preparatów może przybywać. Warto więc zawsze sprawdzać aktualny wykaz przed zakupem leków dla dziecka.

Program refundacji leków dla najmłodszych jest bardzo pomocny i ułatwia życie niezliczonym rodzinom w Polsce. Poznajmy teraz szczegółowe zasady kwalifikacji do tego świadczenia.

Kto kwalifikuje się na bezpłatne leki dla dzieci?

Kryteria dostępu do darmowych leków dla dzieci są ściśle określone przez Ministerstwo Zdrowia. Główną przesłanką jest oczywiście wiek dziecka. Prawo do bezpłatnych leków przysługuje obywatelom polskim do 18 roku życia.

Ponadto, dziecko musi być objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. Oznacza to, że leki na receptę będą refundowane jedynie dzieciom, których rodzice są zatrudnieni bądź zarejestrowanymi bezrobotnymi. Pozostałe warunki nabycia darmowych leków są takie same, jak dla osób dorosłych.

Warto dodać, że pomoc państwa nie ogranicza się tylko do listy bezpłatnych leków dla dzieci. Refundowane są również niektóre wyroby medyczne niezbędne dla leczenia małych pacjentów, takie jak sprzęt ortopedyczny, pieluchomajtki czy suplementy diety.

Kolejną ważną kwestią jest sposób otrzymywania darmowych preparatów. Postępujmy zgodnie z poniższą instrukcją.

 • Z lekiem na receptę udaj się do dowolnej apteki.
 • Okaż dokument potwierdzający uprawnienia dziecka, np. książeczkę ubezpieczenia.
 • Nie płać za lek, jeśli znajduje się on na liście bezpłatnych leków dla dzieci.

Czytaj więcej: Roswera 5 mg – pełna treść ulotki dołączonej do opakowania

Jak otrzymać bezpłatne leki dla dziecka?

Procedura jest bardzo prosta i przebiega podobnie jak dla osób ubezpieczonych dorosłych. Wszystko zaczyna się od wizyty u lekarza, który wypisze receptę na potrzebny lek. Jeśli znajduje się on na liście darmowych leków dla dzieci, recepta powinna być oznaczona symbolem "100%" bądź odpowiednim kodem uprawnienia.

Z taką receptą wystarczy udać się do dowolnej apteki, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pracownik będzie mógł zweryfikować uprawnienia dziecka na podstawie dokumentu potwierdzającego jego tożsamość (np. książeczki ubezpieczenia). Jeśli wszystko się zgadza, lek z listy bezpłatnych zostanie wydany bez żadnej opłaty.

W niektórych sytuacjach apteka może poprosić o dopłatę do leku, nawet jeśli znajduje się on na liście refundowanych. Dzieje się tak m.in. w przypadku drogich leków sprowadzanych z zagranicy. Jednak zwykle dopłata jest stosunkowo niewielka w porównaniu z pełną ceną leku.

A co jeśli w aptece zabraknie darmowego leku? Istnieją możliwości nabycia go na specjalnych zasadach, ale o tym opowiemy w następnej części naszego poradnika.

Lista bezpłatnych leków dla dzieci z poradnikiem

Zdjęcie Bezpłatne leki dla dzieci – pełna lista produktów z poradnikiem

Sprawdźmy teraz jakie leki znajdują się na oficjalnej liście darmowych leków dla dzieci. Jest ona aktualizowana co kwartat przez Ministerstwo Zdrowia.

Na liście bezpłatnych leków dla dzieci znajdują się m.in.:

 • Syropy i czopki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (np. ibuprofen, paracetamol)
 • Leki przeciwkaszlowe w formie syropów i tabletek musujących
 • Antybiotyki w formie zawiesiny, syropu lub saszetek
 • Leki przeciwalergiczne, przeciwświądowe i przeciwzapalne
 • Preparaty złożone na przeziębienie i grypę
 • Niektóre specjalistyczne leki na choroby przewlekłe (np. astma, padaczka, cukrzyca)

Pełną, aktualną listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Zawsze przed wizytą w aptece, warto się z nią zapoznać.

Czasem jednak, pomimo obecności leku na liście refundowanych, rodzice mogą napotkać problemy z jego otrzymaniem. Jakie są najczęstsze przyczyny takich niepowodzeń?

Grunty niepowodzeń w otrzymywaniu bezpłatnych leków

Choć system refundacji leków działa całkiem sprawnie, to czasami zdarzają się sytuacje, gdy apteka nie chce lub nie może wydać darmowego leku dla dziecka. Najczęstszymi przyczynami są:

Brak leku w aptece: Jeśli dany preparat chwilowo nie jest dostępny, aptekarz nie ma obowiązku zrealizowania recepty. Należy wtedy udać się do innej placówki.

Problem z uprawnieniami: Czasami system informatyczny nie widzi uprawnień dziecka do bezpłatnych leków. Rozwiązaniem może być wizyta w oddziale NFZ lub pokazanie dodatkowego dokumentu (np. książeczki ubezpieczenia).

Podsumowanie

Jako rodzice, chcemy zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę zdrowotną. Dlatego warto skorzystać z programu bezpłatnych leków dla dzieci, dzięki któremu oszczędzicie sporo pieniędzy. Zawsze sprawdzajcie listę darmowych leków dla dzieci przed zakupem, a jeśli lek się na niej znajduje, będzie on całkowicie refundowany.

Choć czasem mogą pojawić się drobne przeszkody w realizacji recept, to system bezpłatnych leków dla dzieci funkcjonuje sprawnie. Pamiętajcie, aby korzystać tylko z aptek posiadających umowę z NFZ. Dzięki temu maluchy otrzymają potrzebną terapię, a wy zaoszczędzicie sporo cennych środków.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdzie można kupić lek Alprox 1 mg? Informacje o dostępności
 2. Kompletna Charakterystyka Produktu Leczniczego Trittico
 3. Najświeższe informacje dotyczące ceny preparatu Ocrevus
 4. Zamienniki leku Contix dostępne na rynku. Porównanie
 5. Amitriptylinum vp 25 mg: Wskazania i działanie antydepresyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bartosz Strzępek
Bartosz Strzępek

Jestem doświadczonym farmaceutą i pasjonatem medycyny. Od ponad 20 lat dzielę się swoją wiedzą z pacjentami i czytelnikami mojego portalu. Jako właściciel tego serwisu, staram się dostarczać rzetelnych i aktualnych informacji na temat leków, suplementów oraz zagadnień związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Moja praca jest moją pasją, dlatego nieustannie poszerzam wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych. Moim celem jest edukowanie społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej, promowanie zdrowego trybu życia oraz poszerzanie świadomości na temat chorób i ich leczenia. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły